Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

47. TURİZM HAFTASI KUTLAMA MESAJI

   1.jpg
             

              Van, coğrafi konumunun kendisine sağladığı büyük avantajlar sayesinde, birçok medeniyetin kurulmasına ve gelişmesine imkan vermiştir. Kucak açtığı çok sayıda ki uygarlığın bıraktığı kültürel miras sayesinde, geçmişi ile gezilmesi gereken önemli kültür, tarih ve doğa şehri konumuna gelmiştir. Gelen her turist, kentin ekonomisine önemli bir katkısı olmakla birlikte ilimizin gönüllü birer elçisi olarak görmekteyiz.

               Ünlü tarihçi Herodot’un dediği gibi “gök kubbenin altındaki en güzel coğrafya ve yeryüzünün en güzel iklimine sahip” olan, Ülkemizin en doğusunda yer alan Van’ımızı, turizm alanında Ülkemizin en önemli destinasyonlarından biri hali getirmek için tüm bileşenlerin üstüne düşeni şüphesiz ki yerine getirmesi gerekir.

           Kentin sahip olmuş olduğu eşsiz masmavi denizi, adaları ve tarihi kalıntılarını ön plana çıkararak turizm alanında hak ettiği yere getireceğine inancımız büyüktür. İnsanların birbirini tanımasına ve kültürel etkileşimine büyük katkısı olan seyehatlar, insanları birbiriyle kaynaştırır. Böylelikle evrensel barışa da büyük katkı sağlayan turizm, aynı zamanda ülkeler ve toplumlar için yeni ve büyük bir gelir kaynağı durumuna da gelir.

          Bu duygu ve düşüncelerle turizm bilincini geliştirmek ve farkındalığını arttırmak amacıyla, her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan “Turizm Haftası” münasebetiyle başta turizm sektörü olmak üzere bu alanda hizmet üreten tüm kurum ve kuruluşlarımız ile vatandaşlarımızın Turizm Haftasını tebrik eder, 2023 yılı turizm alanında İlimiz ve Ülkemiz adına verimli  geçmesini temenni ederim.

 

                                                                                                                                                                       Erol USLU
                                                                                                                                                       İl Kültür ve Turizm Müdürü