Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kütüphaneler Haftası Mesajı

Erol Uslu.JPG
 

 


      Kütüphanelerimiz, toplumumuzun kültür ve medeniyet birikimini gösteren en önemli hazinelerimizdendir. Kuşkusuz bu hazinenin niteliği ve çokluğu, bir ülkenin gelişmişliğinin ve kültürel seviyesinin de en önemligöstergelerinden birisidir. 

      Kültür ve Turizm Bakanlığımızca bu yıl 
27 Mart – 02 Nisan tarihleri arasında Kütüphane Haftası kutlamaları yapılacaktır. Ancak 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremlerden dolayı kutlamaların bu yıl buruk geçmesiyle birlikte, Bakanlığımızca deprem bölgesinin birçok noktasına gezici kütüphaneler gönderilmiş ve yeni konteynır kütüphaneler açmıştır. Bu yıl ki Kütüphaneler Haftası’nın ana teması ise “Kütüphane İyileştirir” olarak belirlenmiştir.

      Bilindiği üzere; bilgiye sahip olan ve onu en iyi bir şekilde yöneten ve kullanan toplumların, her konuda daha ileri seviyede oldukları herkesçe kabul gören bir gerçektir. Bundan dolayıdır ki bilgiye ulaşmanın en güvenilir yolu kitap okumaktan geçmektedir.

      Kütüphaneler, okuma ve araştırma alışkanlığını geliştirip, fikir, düşünce ve bilgi ürünlerinin kişiler arasında paylaşılmasını sağlayarak, kültür mirasının geleceğe aktarılmasına katkı sunmaktadır.

      Günümüzde sadece kitapların bulunduğu ve kitaplardan istifade edildiği yerler değil, toplumu ilgilendiren konularda konferanslar, kurslar, el becerileri ve sanat eserleri gibi birçok etkinliğin düzenlendiği, toplumun sosyal kalkınmasına yardımcı olan kültürel, eğitici, dinlendirici faaliyetlerin de merkezleridir.

      Bu duygu ve düşüncelerle, başta kütüphanecilerimiz olmak üzere, tüm kitapsever vatandaşlarımızın 59. Kütüphaneler Haftası'nı kutluyor, bu haftanın İlimizde ve Ülkemizde kitap okuma alışkanlığına, bilgiye ve öğrenmeye olan ilgiyi daha da artmasını temenni ediyorum.


Erol USLU                       
İl Kültür ve Turizm Müdürü