Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

“VAN KELEDOŞU YARIŞIYOR” YARIŞMA ŞARTNAMESİ

WhatsApp Image 2023-05-20 at 17.36.03.jpeg


“VAN KELEDOŞU YARIŞIYOR” YARIŞMAŞARTNAMESİ

 

YarışmanınAdı:“Van Keledoşu Yarışıyor”

 

YarışmanınKonusuveAmacı:

 

Binlerce yıl beraber yaşayan Van insanının birlikte ortaya çıkardıkları zengin mutfak kültürünün ulusal ve uluslararası boyutta daha genişkitlelertarafındantanınması,unutulmayayüztutmuş bu yöreselyemeğimizin aslına uygun bir şekilde yapılmasına özendirmek ve ilimizingastronomi turizmine katkı sağlamak amacıyla Van  İl Kültür ve TurizmMüdürlüğü tarafından “Van Keledoşu Yarışıyor” adıyla yemek yarışması yapılacaktır.

 

Yarışma tek kategori (KELEDOŞ” üzerinden yapılacaktır.

 

KatılımŞartlarıveYarışma Kuralları:

 

 • 1-  “Van Keledoşu Yarışıyor” yemek yarışması katılım için Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bizzat başvurarak veya 04322801700 numaralı hattan arayarak kayıt yapılabilir.

   

 • 2-18 yaşını doldurmuş tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yarışmaya katılım sağlayabilirler.

   

 • 3-Jüri üyelerinin birinci derece yakınları ile Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü personeli ve birinci derece yakınları yarışmaya katılamazlar.

   

 • 4- Yarışma Van Keledoşu kategorisinde yapılacaktır.  Bunların dışında başka bir kategoriden yemek kabul edilmeyecektir.

   

 • 5- Yarışmacılar en az beş (5) jüri üyesinin değerlendirebileceği kadar keledoş getirmeliler.   

   

 • 6- Yarışmaya başvuru ücretsizdir.

   

 • 7- Yarışmacılar, yemeğin yapımın her aşamasında ve yemeğin yarışma komisyonuna tesliminde temizlik ve hijyen kurallarına uymaları gerekmektedir.

   

 • 8-Yarışmaya katılan kişiler hazırladıkları yemeğin video kaydının, fotoğraflarının ve reçetesinin; Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yarışma esnasında veya sonrasında çekilecek olan fotoğrafların tüm telif haklarını Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne vermiş sayılır.

   

 • 9-Yarışmacılar yemeklerin jüri üyesine sunumu için herhangi bir sunum malzemesi (tabak, kaşık vb.) getirmeyecek, sunum malzemesi Müdürlüğümüz tarafından ayarlanacaktır.

   

 • 10- Yarışma alanında yemeklerin ısıtılması için gerekli önlemler Müdürlüğümüz tarafından alınacaktır.

   

 • 11- Yarışma sonucunda  1.lere tam altın, 2.lere yarım altın, 3.lere çeyrek altın ödül olarak verilecektir.

   

 • 12- Komisyon kararları kesindir, itiraz edilemez ve değiştirilemez.
 • 13- Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, yarışma öncesinde yarışma şartnamesinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Değişiklik yapılması halinde kurum web sayfasından ve sosyal medya hesaplarından duyuru yapılacaktır.

   

 • 14- Yarışmaya katılan kişiler şartnameyi kabul etmiş sayılır.

 

SeçiciKurul :

 

DeğerlendirmeVanİlKültürveTurizmMüdürlüğü’nünbelirlenenseçicikurultarafındanyapılacaktır.Seçici kurulunverdiği kararlarkesindiritiraz vedavaedilemez.

 • Ümit KAYAÇELEBİ – Van Halk Kültürü Araştırmacısı Emekli Öğretmen
 • Dr.Münevver ÜNSAL Mercan – Emekli Akademisyen
 • Hilal DEDE – Van Yemekleri Tanıtım Gönüllüsü
 • Şemsettin DİZAL -Şef
 • Haşim GEZER- Şef

DeğerlendirmeKriterlerivePuanlama:

Katılımcılar, belirtilen tarihler arasında Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bizzat veya 0432 280 1700 numaralı hattan kayıt yaptırmalıdırlar, kayıt yaptırmayan yarışmacıların yemekleri değerlendirme dışı bırakılacaktır.

 

Yarışmada Seçici Kurul; Yemeğin lezzeti, yemeğin yapımında kullanılan ürünler, keledoşun geleneksel yöntemlere uyularak yapılması, temizlik ve hijyen gibi kriterler gözetilerek toplam 100 tam puan üzerinden değerlendirme yapacaklardır. Beş jüri üyesinin vermiş olduğu notun aritmetik ortalaması alınarak yemeğe verilen puan tespit edilecektir.

 

Seçicikurultarafından yemeklerin ödülelayıkgörülmemesi durumundaödül iptal edilecektir.

 

BaşvuruŞekli:

 

20 Mayıs – 24 Mayıs 2023 tarihleri arasında yarışmacılar Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bizzat başvurarak ve ya 0432 280 1700 numaralı hattan kayıt oluşturmaları gerekmektedir.

Yarışma 25 Mayıs 2023 Perşembe günü Van Kalesinde bulunan Eski Van Evi önünde düzenlenecektir. Ön kayıt yaptıran yarışmacılar yarışmanın başlamasından en az 30 dk. Önce belirtilen yarışma yerinde olmaları gerekmektedir.

 

YarışmahakkındaİlKültürveTurizmMüdürlüğü’nün(0432)280 1700numaralıtelefonundan  bilgiyeulaşılabilir.

 

Kontenjan:

 

Yarışmaya en fazla 30 yemek kabul edilecektir. Yarışmacılar kayıt yaptırma tarihleri ve saatine göre belirlenecektir. Yarışmaya kayıt yapan ilk otuz (30) katılımcı yarışmaya katılmaya hak kazanmış sayılacaktır.

 

 

 

YarışmaTakvimi:

 

BaşvuruBaşlangıçTarihi:20 Mayıs 2023

BaşvuruBitişTarihi:24 Mayıs 2023 saat 17.00

SeçiciKurulDeğerlendirmeTarihi: 25 Mayıs 2023, Saat: 14.00

SonuçlarınAçıklanmaTarihi: 25 Mayıs 2023

ÖdülDağıtımıTarihi:Dahasonraaçıklanacaktır.

 

Gerekligörüldüğütakdirdeyarışmatakvimindedeğişiklikyapılabilir.Değişiklikolmasıdurumunda,yenitakvimkurumwebadresimizvesosyalmedyahesaplarımızdanduyurulacaktır.

 

 

İletişim:

Telefon:04322801700

E-Posta:iktm65@ktb.gov.tr

Adres: Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Cumhuriyet Caddesi No:57 İpekyolu/ Van