Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

18 Mayıs Müzeler Haftası Kutlama Mesajı

muzehafta2.jpeg
     Dünyada kültürel mirasın korunması ve müzeciliğin tanıtılması amacıyla Milletlerarası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından dünya genelinde 18 Mayıs “Uluslararası Müzeler Günü” ilan etmiş, buna bağlı olarak farklı etkinlikler ile Müzeler Günün kutlanmaktadır. Bu sayede dünya genelinde müze ve müzeciliğe olan ilgi artmakta ve toplum içinde bir farkındalık oluşturmaktadır. Milletlerarası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından 2022 yılı için ana tema “Müzelerin Gücü” olarak belirlemiştir. 

     Dünyada her alanda olduğu gibi müzecilikte de bir çağ dönüşümü yaşandığını söylemek mümkündür. Günümüzde neredeyse her müze artık yeni bir model olarak karşımıza çıkmaktadır. Toplumların kendilerini ve başka toplumları tanıma gereksinimini en iyi karşılayacak kurumlardan biri de hiç şüphesiz ki müzeler olmuştur. 

     Geçmişle günümüzü ve geleceği birbirine bağlayan müzeler, insanlığın kültürel mirası ve uygarlık deneyimi konusunda bizlere ışık tutan önemli ve eşsiz mekanlardır. Binlerce yıllık uygarlıkların birbirinden değerli eserlerini bünyesinde barındıran ülkemizde müzeler adeta bir eğitim kurumudur. Müzeler artık eserlerin saklandığı yerler olmayıp yaşayan ve yaşanan birer mekanlar haline geldiğini görmek mümkündür. Müzelerde yer alan kültür kalıntıları sayesinde geçmiş medeniyetlere ait sosyal yaşam, ekonomi, din, dil, savaş vb. durumların daha sağlıklı ve net bir şekilde yorumlanmasına olanak vermektedir. Yapılan tüm çalışmalar müze toplum etkileşiminin yakın işbirliğinin bir göstergesidir.

     2019 yılında yeni bir mekanda kapılarınız ziyarete açan Van Müzesi, yeni teşhir-tanzim yüzüyle ziyaretçilerin ilgi odağında olmayı başarmış, bölgede yaşamış birçok medeniyetin izlerini taşıyan zengin koleksiyonunu ziyaretçilerin beğenisine sunmuştur. Yapılan bu çalışmalarda özellikle geçmiş medeniyetlere ait objelerin günümüz bakış açısıyla en iyi bir şekilde sergilemek için canlandırmalara yer verilmiştir.

     Bu duygu ve düşüncelerle, tarih ve kültür mirasımızın korunmasında görev alan, insanlık mirasını koruyan tüm müze çalışanları başta olmak üzere, tüm vatandaşlarımızın  “Müzeler Günü”nü kutluyorum.                                                                                                                                                                                                                                                                       Erol USLU

                                                                                                         İl Kültür ve Turizm Müdürü