Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

YEREL VE ÖZGÜN MASAL YARIŞMASI SONUÇLANDI

Halk kültürümüzün önemli unsurlarından olan ve sözlü anlatım yoluyla kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze ulaşan masal anlatma geleneğimizi sürdürmek ve yeni neslin oluşturacağı yerel ve özgün masalları bir araya getirmek için Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından masal yarışması düzenlendi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 28 Mayıs – 05 kasım tarihleri arasında düzenlenen Yerel ve Özgün Masal Yarışması” sona ermiştir. Eserlerin okunması ve dereceye girenlerin belirlenmesi için Türk Dili ve Edebiyatı, Halk Edebiyatı, Çocuk Edebiyatı, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi alanlarından 6 uzman kişiden oluşan bir seçici kurul oluşturuldu. Seçici kurul tarafından yapılan iki toplantı sonrası bir birinden güzel eserler arasından derece girmeye hak kazanan eserler belirlendi.

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer AKTUĞ; Masal anlatma geleneğini yaşatmak, yeni ve özgün masalları okul öncesi çocuklarımızla buluşturmak amacıyla masal yarışması düzenledik. Çocukluğumuzun uzun kış gecelerinin belki de en popüler, en zevkli faaliyetlerinden olan ve maalesef günümüzde yerini TV’ye bırakan masal anlatma geleneğini canlandırmak ve gelecek kuşaklarımıza sahip olduğumuz bu kültürel zenginliği ulaştırarak, onları çocukluğumuzun zengin masal dünyasıyla buluşturmak istedik. “Yerel ve Özgün Masal Yarışma”mızla büyüklerimizden çocuklarımızın hayal dünyalarına dokunmalarını ve onlar için bir masal yazmalarını istedik. Yarışmamıza sadece büyüklerin değil küçüklerinde büyük ilgi göstermesi, her yaştan katılımcının olması bizi çok mutlu etti. 28 Mayısta başlayıp 5 Kasım 2018 tarihinde sona erdi. Yarışmaya katılan eserlerin seçimi kolay olmadı; Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Müdürlüğümüzden uzmanların katılımıyla bize ulaşan bir birinden güzel 98 adet masalı değerlendirdik. Bize ulaşan masalların hepsi bir birinden güzel, bir birinden özeldi. Aralarından ilk üçe girecekleri belirlemek çok zor oldu. Alanlarında uzman arkadaşlarımızla oluşturduğumuz seçici kurul yaklaşık iki hafta bu metinlerin üzerine çalıştı ve ilk üçe girmeyi hak eden eserleri belirledi.

Seçici kurulumuz tarafından ilk üçe layık görülen eserlerimiz.

  1. İbrahim ŞAŞMA tarafından kaleme alınan Yaşlı Adam İle Dilsiz Oğlu adlı eser,

  2. Burcu KARATEKİN AKSU tarafından kaleme alınan Süslü ile Göl Ülkesi adlı eser,

  3. Süriye ÖZEN tarafından kaleme alınan Yaralı Beyaz Kuğu adlı eser,

Yerel ve Özgün Masal Yarışmamıza başvuru yapan bütün eser sahiplerine teşekkür ederim. Bütün katılımcılara katılım belgesi hazırlayıp göndereceğiz. Ayrıca yarışma için gönderilen eserlerden oluşan bir masal kitabı hazırlayıp dağıtımını sağlayacağız. Diyerek sözlerini tamamladı.